به اطلاع می رساند فعالیت در حوزه فروش دستگاه های ماینینگ بیتکوین و تعمیرات آنها و خرید و فروش ارزهای دیجیتال تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. لذا هیچ سفارشی در این خصوص پذیرفته نمی شود
0
09034096974

ارز دیجیتال اتریوم ETH

دومین ارز دیجیتال معتبر دنیا اتریوم با نماد اختصاری ETH می باشد. اگر بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال باشد اتریوم ملکه ارزهای دیجیتال به حساب می آید.

یکی از دلایل مشهور شدن اتریوم جهش ناگهانی قیمت آن و افزایش قیمت او بود.

ایده اتریوم برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک بوترین ارائه شد . او در مجله بیت کوین فعالیت داشت و معتقد بود که بیت کوین دچار ایراد ها و نقطه ضعف هایی می باشد ، که نیاز به توسعه و برطرف شدن دارد. او همراه با چند توسعه دهنده دیگر ایده خود را کامل تر کرد و در ماه آگوست سال ۲۰۱۴ برای پیاده سازی پروژه خود جذب سرمایه کرد.

اتریوم

تفاوت های بیت کوین و اتریوم

بیت کوین اولین رمز ارز در دنیای ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۰۸ معرفی شد و شروع به کار کرد و اتریوم ۶ سال بعد در سال ۲۰۱۵ به دنیای ارزهای دیجیتال اضافه شد.

بیت کوین توسط فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی شد که هنوز هم هویت وی نامعلوم است ، اما اتریوم توسط ویتالیک بوترین که یک شخص حقیقی است ایجاد و راه اندازی شده است.

 

تفاوت بیت کوین و اتریوم

بیت کوین با هدف یک پول جایگزین و یک سیستم پرداخت آنلاین بدون وجود واسطه و بانک ساخته شد . اما اتریوم بیشتر به عنوان یک بستر اجرای قراردادهای هوشمند ، راه اندازی توکن های جدید ، و برگزاری ico ها مورد استفاده قرار میگیرد.

بیت کوین و اتریوم هر دو از پروتکل اثبات کار(pow) استفاده کرده و قابل استخراج است و تفاوت استخراج آن با بیت کوین بر روی تعداد واحدهای آن است . تعداد واحد های بیت کوین برای استخراج فقط ۲۱ میلیون عدد است ولی در اتریوم چنین محدودیتی وجود ندارد.

زمان تکمیل و تایید یک بلاک از زنجیره بلاک چین در بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه و در اتریوم حدود ۱۴ ثانیه می باشد.

پاداشی که جهت تکمیل بلاک ها به ماینر ها داده می شود و در بیت کوین تحت عنوان هاوینگ هر چهار سال یک بار نصف میشود. در اتریوم این نصف شدن پاداش هر سال اتفاق می افتد.

الگوریتم زبان برنامه نویسی شده در اتریوم Ethash و الگوریتم زبان بیتکوین sha-256 است و همین موضوع موجب تفاوت در‌ ماین کردن هم می‌شود و اتریوم با کارتهای گرافیکی GPU ماین می‌شود اما بیت کوین با ماینر های Asic .

قیمت اتریوم

از آگوست ۲۰۱۵

قیمت اتریوم در آگوست ۲۰۱۵ مصادف با ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ نزدیک به سه دلار بود . در ماه می ۲۰۱۶ قیمت اتریوم نزدیک به ۱۲ دلار شد و حجم معاملات قابل توجهی پیدا کرد.

درماه مارس ۲۰۱۷ قیمت اتریوم به ۱۷ دلار رسید. پس از ماه مارس ۲۰۱۷ جهش‌های صعودی اتریوم شروع به شکل گرفتن کرد و در ماه آوریل ۵۰ دلار و در ماه می ۷۶ دلار و در ماه ژوئن به ۲۲۰ دلار رسید.

از اواسط سال ۲۰۱۷ رکورد شکنی های اتریوم شروع شد و در در ماه ژوئن رکورد قیمتی ۲۲۰ دلار هم شکسته شد . در ماه جولای قیمت هر اتریوم به ۲۸۰ دلار رسید. در سپتامبر ۲۰۱۷ قیمت هر اتریوم ۳۸۰ دلار با حجم معاملات نزدیک به یک میلیارد دلار رکورد شکنی های پی در پی موجب شد در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۷ قیمت اتریوم به ۴۰۰ دلار و در ۲۴ نوامبر ۴۷۴ دلار و در ۱۱ دسامبر قیمت اتریوم به ۵۰۰ دلار برسد . طی یک روز یعنی در ۱۲ دسامبر با رشد ۱۵۰ دلاری به ۶۵۱ دلار رسید و در ۲۰ دسامبر به بالاترین قیمت در این ماه یعنی ۸۲۰ دلار دست یافت .

در ابتدای سال ۲۰۱۸ یعنی ماه ژانویه قیمت هر اتریوم به هزار دلار رسید و در همین ماه توانست قیمت ۱۴۰۰ دلار را لمس کند . اما نتوانست در این قیمت بماند از همین نقطه ریزش اتریوم آغاز شد ، به طوریکه در ماه بعد نوسانات خود به قیمت پایه ۸۰۰ دلار رسید و در ماه سوم یعنی ماه مارس به کانال قیمتی ۶۰۰ دلار نزدیک شد

در ماه آوریل وارد کانال ۴۳۰  دلار شد اما با نوسانات خود باز هم توانست به قیمت ۷۰۰ دلار برسد البته برای مدت زمانی کوتاه.

ریزش های قیمتی در در ماه نهم از سال ۲۰۱۸ قیمت ۱۷۸ دلار رسید و در آخر این ماه از سال ۲۰۱۸ تا قیمت ۷۵ دلار هم ریزش کرد.

قیمت ۷۵ دلار یک نقطه شروع جدید به حساب می آمد و در آن قیمت کف سازی شد و در ماه ششم از سال ۲۰۱۹ مجدداً به کانال ۳۰۰ دلار برگشت و در ماه نهم از سال ۲۰۲۰ قیمت به اوج خود در یک سال گذشته رسید و ۴۹۰ دلار را لمس کرد.

 

ساختار اتریوم

اتریوم نیز مانند بیت کوین در بستر بلاکچین کار میکند.

بیت کوین نیز خود یک برنامه است که در بستر بلاک چین فعال است همانند جیمیل که در بستر اینترنت فعال است و اینترنت به خودی خود هزاران کاربرد دیگر دارد که جیمیل یکی از آنهاست.

قرارداد هوشمند(smart contract) چیست؟

smart contract

یکی از ویژگی‌های اتریوم قرارداد هوشمند است قرارداد هوشمند یا (smart contract) یک پروتکل است که برای تنظیم قرارداد ها از آن استفاده می کنیم در واقع یک پروتکل ویژه است که برای مشارکت، تایید یا اجرای موضوعات یک قرارداد خاص فعال می‌شود.

قرارداد هوشمند معامله ها و فرآیندها را بدون حضور اشخاص ثالث و سرپرستان انجام می‌دهد. فعالیت و ثبت قرارداد هوشمند قابل پیگیری و غیر قابل برگشت است این قراردادها به طور خودکار شامل تمام اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد و اجرای تمام اقدامات هدف گذاری می شوند.

کاربرد قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند تقریباً مانند دستگاه‌های فروش خودکار کار می‌کنند. قراردادهای هوشمند بدون نیاز به افراد یا سازمان‌های واسطه فرآیند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را پردازش کرده و در صورت صحیح بودن مفاد قرارداد مشخص شده فعالیت را انجام می دهند.

در ابتدا دارایی ها و شرایط قرارداد برنامه نویسی میشود در بلاک چین قرار می‌گیرند ، این قرارداد بین نود های پلتفرم توزیع و چندین بار کپی شده است.

بعد از اینکه پردازش انجام شد قرارداد مطابق با شرایط مشخص شده اجرا می شود. قرارداد های هوشمند یک ایده جدید نیستند و از زمان هوشمندسازی قراردادها زمان زیادی می‌گذرد ولی بزرگترین تفاوت آنها این است که قراردادهای هوشمند اتریوم غیرمتمرکز هستند و غیر قابل بازگشت.

مثلاً تراکنشهای بانکی در قالب قرارداد هوشمند است در بستر اینترنت و بانک میتواند جلوی یک تراکنش را بگیرد ولی در قرارداد هوشمند اتریوم شخص یا نهادی قادر به کنترل یک قرارداد نیست.

اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا نرم افزارهای خود را روی بلاک چین خود اجرا کنند. بلاک چین اتریوم برای تمام افرادی که بتوانند برنامه غیرمتمرکز ای ارائه دهند قابل استفاده است.

ماشین مجازی اتریوم(EVM)

یک نرم افزار کاملاً تورینگ است بر روی شبکه اتریوم اجرا میشود این نرم‌افزار به هر میزانی که کاربر بخواهد زمان و حافظه در اختیارش قرار می‌دهد.

ماشین مجازی اتریوم روند ایجاد برنامه‌های بلاکچینی را بسیار آسان تر و کارآمد تر از همیشه می کند.

به جای اینکه برای هر برنامه یک بلاک چین ایجاد کنید می‌توانید از بلاک چین اتریوم برای هزاران برنامه بهره بگیرید.

پلتفرم اتریوم توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز را ایجاد و راه‌اندازی کنند.

مزایای پلتفرم غیر متمرکز اتریوم:

معایب پلتفرم غیر متمرکز اتریوم:

 

غیر قابل تغییر بودن

 

 غیر قابل دستکاری و نفوذ بودن

 

امن بودن

۱- عامل انسانی: اگر برنامه نویسی در نوشتن کدها خطا کند این کد ها قابل اصلاح نخواهد بود

۲- وضعیت قانونی: در حال حاضر این قراردادهای هوشمند در همه دولت ها قابل قبول نیستند و پذیرفته نشدند اما با این حال در حال استفاده توسط عموم هستند.

۳- هزینه پیاده سازی: قراردادهای هوشمند بدون برنامه نویسی قابل اجرا نیستند و باید چند برنامه نویس حرفه‌ای داشته باشید تا قراردادهای هوشمند به‌خوبی تنظیم شوند.

طرز کار شبکه و امنیت

هرچه تعداد ماینر ها افزایش یابد امنیت شبکه هم بیشتر می‌شود بنابر این اعتماد به آن افزایش خواهد یافت و هرگونه خرابکاری و تلاش برای تغییر در اطلاعات به دلیل پیاده سازی در بستر بلاک چین ناکام خواهد ماند.

در شبکه اتریوم تعریف شده است که هر ۱۴ ثانیه بلاک های جدید ساخته شود حال ممکن است ماینری قدرتمند وارد شبکه شود که بتواند معادله را در ۵ ثانیه حل کند و جواب آن را بیابد در این حالت شبکه معادله ریاضی را سخت‌تر می‌کند که به آن افزایش سختی شبکه میگویند.

در حالتی که تعداد ماینر ها کم شود شبکه سختی استخراج را کاهش می دهد تا جواب معادله به طور میانگین در همان ۱۴ ثانیه پیداشود.

مخترع اتریوم

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)

ویتالیک بوترین یک شخصیت کانادایی است که در سال ۱۹۹۴ در روسیه متولد شد،ایده‌های خود برای ارز مجازی اتریوم را در سال ۲۰۱۳ و زمانی که فقط ۱۹ سال سن داشت مطرح کرد و دو سال بعد ایده اش را عملی کرد ، وی استعداد خاصی در ریاضیات داشت و مدال برنز المپیاد بین المللی کامپیوتر در سال ۲۰۱۲ را برنده شد.

بوترین زمانی که ۱۷ ساله بود اخبار بیت کوین را از زبان پدرش می شنید و به تدریج شروع به نوشتن محتوا برای وب سایت های تخصصی بیت کوین کرد.

بوترین اتریوم را نوعی بهبود برای بیتکوین تصور می کرد.

وی بعد از دریافت فلوشیپ تیل به ارزش صد هزار دلار در سال ۲۰۱۴ میلادی از دانشگاه واترلو انصراف داد. اواخر همان سال به همراه کارافرین کانادایی جوزف لوبین ، شرکتی به نام Switzerland GmbH Ethereum را راه اندازی کرد.

ویتالیک بوترین