به اطلاع می رساند فعالیت در حوزه فروش دستگاه های ماینینگ بیتکوین و تعمیرات آنها و خرید و فروش ارزهای دیجیتال تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. لذا هیچ سفارشی در این خصوص پذیرفته نمی شود
0
09034096974

بیت کوین

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ کار خود را آغاز کرد و در آن زمان قیمت آن صفر دلار بود در سال ۲۰۱۰ برای اولین بار دو عدد پیتزا به قیمت ۱۰۰۰۰ عدد بیت کوین ارزشی معادل ۲۵ دلار داشت ، خریداری شد. در می ماه سال ۲۰۱۰ ارزش هر بیت کوین ۰/۰۰۲۵ دلار بود و این روز به روز پیتزایی بیتکوین مشهور شده است.

در سال ۲۰۱۱ هر بیت کوین نزدیک به یک دلار ارزش پیدا کرد و این موضوع باعث شد که مردم و رسانه ها توجهشان به این ارز جلب شده و کم کم شروع به خرید بیت کوین کنند بانک ها دولت ها و دیگر اقشار جامعه از بیتکوین استفاده کرده و باعث حمایت قیمت آن شدند. 

بیت کوین

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین یک نوع پول و ارز دیجیتالی درپایه شبکه همتا به همتا است .

شبکه همتا به همتا شبکه های متشکل از کامپیوترها است که از ساختار توزیع شده تبعیت می کنند و از طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند . فایل ها بدون نیاز به سرور مرکزی بین این کامپیوترها به اشتراک گذاشته می شود ، در واقع هر کامپیوتر در شبکه همتا به همتا به طور همزمان هم یک سرور است و هم یک کاربر. بیت کوین یک شبکه مجازی مالی است که بر اساس ریاضیات و پروتکل های رمزنگاری شده شکل گرفته است .

بیت کوین شبکه‌ ای توافقی است که یک سیستم پرداخت و یک ارز کاملاً دیجیتال را به وجود آورده است ، این اولین شبکه پرداخت همتا به همتا است که توسط کاربرانش هیچ گونه واسطه و اختیار مرکزی در جابجایی پول وجود ندارد . یعنی بیت کوین یک ارز رمزگذاری شده کاملاً دیجیتال است ، بر خلاف تمام پول های جهان هیچ حکومتی روی این پول نظارت و کنترل ندارد و ارزهای دیجیتالی که شما دارید در کیف پول دیجیتالی شما درون موبایل یا کامپیوتر و لپ تاپ شما ذخیره هستند و می توانید آنها را بفروشید و دلار، یورو و هر عرض دیگری دریافت کنید .

اصلی‌ترین مزیت بیت کوین همتا به همتا بودن آن است که باعث شده آن را مبارزه با نظام سرمایه داری بدانند. همتا به همتا یعنی هیچ نهاد ، موسسه و بانکی برای انجام تراکنش ها به عنوان واسطه وجود ندارد و برای دریافت و ارسال بیت کوین افراد نیازی به دادن نام و مشخصات ندارند و از آزادی مالی برای ارسال و دریافت پول برخوردار هستند .

مخترع بیت کوین

فردی یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو با اختراع یک شیوه اثبات کاری در شبکه همتا به همتا راهی نوین و جایگزین برای سیستم های مالی آنلاین ارائه دادند . مخترع بیت کوین ساتوشی ناکاموتو سالها بر روی این پروژه کار کرد و با افراد دیگر در این زمینه فعالیت داشت اما در پایان سال ۲۰۱۰ به طور ناگهانی از جمع ناپدید شد و هیچ کس از موقعیت او خبر ندارد و فقط در بهار سال ۲۰۱۱ آخرین جمله‌ای از وی شنیده شده که گفته بود دنبال کارهای دیگر رفته.

همانطور که گفته شد بیت‌کوین به صورت متن باز یا اپن سورس می باشد و کدهای آن مشخص  و قابل تغییر است یعنی هر توسعه دهنده ای می تواند به صورت دلخواه بر پایه بیت کوین  ارز خود را رمز نگاری کند. اپن سورس بودن بیت کوین این موضوع را تداعی می کند که با ناپدید شدن ساتوشی ناکاموتو راه بیت کوین پایان نیافته و توسعه دهنده های دیگر می‌توانند در بستر بیت کوین  ارزهای دیجیتال دیگر  را رمز گذاری کنند.

ارزش گذاری و بهای بیت کوین

بهای قیمت بیت کوین  با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود با افزایش تقاضای بیت کوین ارزش آن نیز بیشتر می شود و با کاهش تقاضا و های آن کمتر می شود.

در در ابتدای سال ۲۰۱۰ بهای بیت کوین ۰٫۰۶ و در انتهای سال ۲۰۱۰ بهای بیت کوین ۳۹ شد

در ابتدای سال ۲۰۱۱ قیمت بیتکوین ۳۰ دلار و طی نوساناتش در این سال در انتهای سال به قیمت ۲۹ دلار رسید.

در  سال ۲۰۱۲ بیت کوین با ریزش مواجه شد و در کف قیمت ۳۴ دلار و در بالاترین قیمت به ۱۳ دلار رسید.

در سال ۲۰۱۳ قیمت بیت کوین در کف قیمت ۱۳ دلار و در بالاترین قیمت به ۱۲۳۷ دلار رسید.

در سال۲۰۱۴ در پایین ترین قیمت خود در ابتدای سال به ۱۱۰ دلار و در بالاترین قیمت خود به ۱۰۰۰ دلار رسید.

در ابتدای سال ۲۰۱۵ بعد از ریزش شدید قیمت به قیمت ۱۶۴ دلار ‌رسید و پس از نوسان های خود در طی یک سال در انتهای سال ۲۰۱۵ به قیمت ۴۶۱ دلار رسید .

در سال ۲۰۱۶ بیت‌کوین یک روند کاملاً صعودی را پشت سر گذاشت و به صورت پلکانی از قیمت ۳۷۳ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۶ شروع و در قیمت ۹۷۴ دلار در پایان این سال ارزش داشت.

سال ۲۰۱۷ یک سال به خصوص در طول حیات بیت کوین در ابتدای این سال قیمت بیت کوین ۸۰۰ دلار و در طی این سال بازار ساید و کم نوسانی را تجربه کرد و در شش ماهه دوم سال روند صعودی بیت کوین آغاز شد و موفق شد رکورد قیمتی ۱۹ هزار دلار را بشکند اما مدت زیادی در این قیمت نماند و در مدت یک هفته حدود ۵ هزار دلار ریزش را را تجربه کرد و  با قیمت ۱۳ هزار دلار سال ۲۰۱۷ را به پایان رساند .

در ابتدای سال ۲۰۱۸ بیت کوین برای یک بار دیگر موفق شد به ۱۷ هزار دلار برسد ولی این قیمت فقط برای چند ساعت بود و مجدداً در کانال ریزشی خود به قیمت ۵ هزار و ۶۰۰ دلار رسید و و در پایان سال ۲۰۱۸ قیمت ۳۳۰۰ دلار را نیز تجربه کرد .

در سال ۲۰۱۹ در ۶ ماهه اولین سال بیت کوین در یک کانال صعودی قرار گرفت و توانست خود را به قیمت ۱۴ هزار دلار برساند اما در ۶ ماهه دوم برای بار دیگر در یک کانال نزولی قرار گرفته و و به قیمت ۶۵۰۰ دلار رسید و سال ۲۰۱۹ را با قیمت ۷ هزار و ۴۰۰ دلار به پایان رساند .

سال ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین و تا قیمت ۱۰ هزار و ۴۰۰ دلار رشد اما با کاهش ناگهانی قیمت به ۳ هزار و ۸۰۰ دلار رسید عواملی همچون کرونا تاثیر مستقیم بر روی این ریزش قیمت گذاشت پس از از آن بیت کوین برای بار دیگر در یک کانال صعودی قرار گرفت و تا دوازده و پانصد هزار دلار رشد کرد .

اکنون در ماه دهم از سال ۲۰۲۰ بیتکوین توانسته خود را در قیمت ۱۰۵۰۰دلار به اثبات برساند.

به طور کلی بیت کوین در طی حیات ۱۱ ساله خود توانسته از قیمت ۰ دلار به قیمت کنونی ده هزار دلار برسد و این موضوع یعنی بیت کوین در طول حیات خود رو به رشد بوده است .

از طرفی این موضوع قابل اهمیت است تعداد بیت کوین های موجود در شبکه محدود می باشد و ما تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در شبکه داریم و جمعیت کره زمین حدود ۸ میلیارد نفر می باشد همین موضوع میتواند موجب رشد روز افزون بیت کوین شود .

انواع راه های دریافت بیت کوین و کیف پول های ارز دیجیتال

برای ذخیره کردن و استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین نیاز به داشتن یک کیف پول ارزهای دیجیتال است

کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه نرم افزاری یا سخت افزاری جهت مدیریت ارزهای دیجیتال است . یک کیف پول ارز دیجیتال کلیدهای خصوصی و عمومی فهرست کل تراکنشها را ذخیره میکند این کلیدها به کاربران این امکان را می‌دهند که ارزهای دیجیتال خود را ارسال و دریافت کنند .

 

کلید خصوصی چیست؟ کلید عمومی چیست؟

کلید های خصوصی مانند رمز مورد نیاز برای دسترسی به حساب بانکی است و کلید های عمومی مانند شماره حساب بانکی عمل می کنند هنگامی که بیت‌کوین ارسال می گردد مالکیت خود را به گیرنده منتقل می کند برای اینکه گیرنده بتواند بیت کوین گرفته شده اش را خرج کند باید کلید های خصوصی او با آدرس عمومی که بیت کوین ها را برای آن ارسال کرده‌اند مطابقت داشته باشد. با در اختیار داشتن کلید خصوصی میتوان تمام موارد مرتبط با کلید عمومی را تحت کنترل قرار داد.

بنابراین برای حفظ امنیت کیف پول ضروری است که کلید خصوصی را محرمانه نگهداری کنید زیرا هر شخص با در دست داشتن این کلید خصوصی می تواند به کیف پول شما دسترسی پیدا کند .

کیف پول بیت کوین

کیف پول ارز های دیجیتال به دو دسته تقسیم می شوند

کیف پول گرم

کیف پول گرم در سیستم هایی که قادر به ذخیره سازی آنلاین هستند استفاده می‌شود و این نوع کیف پول به دلیل آنلاین بودن بیشتر در معرض خطر هک شدن قرار دارد که البته بسته به نوع کیف پول انتخابی شما امنیت کیف پول های آنلاین متفاوت است و کیف پول های آنلاین ای وجود دارند که تاکنون تمام حمله های هکرها به آن‌ها ناموفق بوده است.

کیف پول سرد

کیف پول سرد به صورت آفلاین است و ذخیره سازی به صورت آفلاین صورت می پذیرد این نوع کیف پول ها مطمئن ترین و ایمن ترین روش ذخیره سازی رمز ارزها به حساب می آیند این کیف پول ها به صورت فلش و کارت و کاغذی و انواع  دیگر هستند

انواع کیف پول بیت کوین

۱ . یک کیف پول دسکتاپ

این نوع کیف پول بر روی کامپیوتر و لپتاپ نصب می‌شوند و دارای کاربری استفادهای آسان و دسترسی راحت می باشد اما در مورد امنیت آن باید بسیار مراقب بود که هنگامی که سیستم کامپیوتری شما به اینترنت وصل است هکرها به لپ تاپ و کامپیوتر شما نفوذ نکنند .

۲ . کیف پول موبایل

همانند کیف پول دسکتاپ است با این تفاوت که این کیف پول بر روی گوشی تلفن همراه نصب می شود و یکی از مزایای آن این است که می توان برای پرداخت های روزانه هم هم از آن استفاده کرد و این یعنی ارزهای شما همیشه همراه شما هستند و می توانید با آن ها خرید های روزانه را هم انجام دهید اما این کیف پول یک عیب هم دارد و آن اینکه گوشی شما در حالت آنلاین احتمال هک شدن را دارد .

۳ . کیف پول تحت وب ( آنلاین)

این کیف پول در میان کیف پول های دیگر دارای کمترین سطح ایمنی می باشد ولی برای انتقال پول به دیگران دارای راحت ترین سطح است و شما می توانید با مرورگر به راحتی به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید البته کیف‌پول هایی هستند که این امنیت را بالا برده و با استفاده از کد دو مرتبه ای به وسیله اس ام اس و ایمیل این امنیت را افزایش داده اند.

۴ . کیف پول کاغذی

از امن ترین نوع کیف پول ها میباشد که کلید خصوصی در آن ثبت شده و به این دلیل دارای امنیت است که این کاغذ به هیچ سروری متصل نمی باشد و آن لاین هم نمی شود و امنیت آن در صورتی از بین میرود که سرقت شود یا کلا از بین برود که سرمایه شما در این حالت سوخت می شود .

۵ . کیف پول سخت افزاری

این نوع کیف پول دارای امنیت بسیار بالایی است و تمام پول های شما روی آن ذخیره می شود یعنی محل نگهداری کلید خصوصی شما است این کیف پول ها در قالب های شبیه به مموری کارت فلش و هارد اکسترنال هستند و یکی از معایب آن ها قیمت بالای آن می باشد انتقال پول به مراتب دشوارتر از کیف پول ‌های قبل است .

به طور کلی مهم نیست از کدام کیف پول استفاده می کنید چون اگر کلید خصوصی شما در دسترس کسی قرار بگیرد در واقع آن شخص و تمام ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کرده است .

نحوه ذخیره سازی ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال را به دو نوع میتوان ذخیره سازی کرد :

۱ کیف پول های شخصی

۲ کیف پول های صرافی

کیف پول های شخصی همان کیف پول هایی هستند که به شما معرفی کردیم مانند کیف پول موبایل و دسکتاپ و کاغذی و…

اما کیف پول های صرافی نوعی دیگر از کیف پول هستند که به صورت آنلاین و تحت وب باید از آن استفاده کرد .

اگر به صرافی خود اعتماد دارید و می‌دانید امکان هک شدن آن کم است می توانید فایل های خود را در آن ذخیره کنید و بابت ذخیره پول های شما هزینه دریافت نمی شود .

مزیت استفاده از کیف پول صرافی بیشتر برای افرادی است که با خرید و فروش و تحلیل جفت ارزها آشنایی دارند و می توانند به وسیله صرافی با ارزهای خود خرید و فروش یا به اصطلاح (ترید) انجام دهند و کسب درآمد کنند و صرافی هم بابت هر خرید و فروش شما درصد ناچیزی کارمزد دریافت می کند .

مزایای استفاده از رمز ارزها و بیت کوین

بیت‌کوین و ارز های دیجیتال نسبت به ارزهای رایج دیگر مانند ارزهای رسمی کشورها برتری هایی دارد مثلاً اینکه هزینه ها را کاهش میدهد که برای فروشنده و خریدار یک مزیت است است و تنها با چند عمل سیستمی ساده می توان از هر نقطه دنیا به نقاط دیگر ارز دیجیتال انتقال داد در کسری از دقیقه .

از مزایای ویژه بیت کوین تعداد محدود آن است که آن را همانند طلا با ارزش کرده است بیت کوین به بهترین نحو ممکن عمل کرده و امروزه هزاران تاجر در دنیا از این ارز استفاده می کنند .

انتقال بیت کوین به ارزهای دیجیتال از هر نقطه به نقطه دیگر در تمام شبکه اطلاع رسانی می شود و همه نقطه های این شبکه از آن باخبر می‌شوند از زمان انتقال پول ها و تایید آنها حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد تا همه سیستم از آن آگاه شوند از مزایای ویژه بیت کوین آزادی پرداخت و دریافت در هر ساعت از شبانه روز در هر نقطه از دنیا و در تمام روزهای سال بدون محدودیت است بیت‌کوین به کاربران خود اجازه می دهد به پول خود کنترل کامل داشته باشند .

از مزایای دیگر بیت کوین کارمزد اندک آن است که کاربران می‌توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود کارمزد پرداخت کنند و نتیجه تراکنش را سریعتر از شبکه دریافت کنند تراکنش های بیتکوین امن و برگشت‌ناپذیر هستند و حاوی اطلاعات شخصی و محرمانه مشتریان نیستند .

کاربران بیت کوین بر تراکنش های خود کنترل کامل دارند غیر ممکن است بتوان کاربران را مجبور کرد مبلغی غیر از مبلغ تعیین شده توسط خودشان را انتقال دهند تراکنشهای بیت کوین بدون اینکه اطلاعات شخصی فرد یا افرادی به تراکنش پیوست داده شود انجام می‌شوند بنابراین محافظت شدید در برابر سرقت هویت افراد ایجاد می شود .

کاربران می توانند با تهیه بک آپ و نسخه پشتیبان از حساب شان محافظت کنند تمامی حساب های بیت کوین غیر قابل جعل و کپی شدن هستند.

بیت کوین شبکه ای شفاف سازی شده و بی طرف است فرقی نمی‌کند که شما یک میلیاردر باشید یا فقط چند ساتوشی بیت کوین داشته باشید از نظر شبکه بیت کوین همه به یک چشم دیده می‌شوند .

تمامی اطلاعات جابجایی پول ها به سادگی روی زنجیره بلاک در دسترس همه هست می‌توان آن را بلافاصله به درستی آزمایی کرد و از آنها استفاده کرد

هیچ شخص و سازمانی نمی تواند بیت کوین را کنترل و یا دستکاری کند چون این برنامه با رمزنگاری ایمن شده و هسته بیت کوین را از نظر شفافیت و بی‌طرف بودن و قابل پیش بینی بودن مورد اعتماد ساخته است .

چند مورد از معایب بیتکوین

بیت کوین در کنار مزایای زیادی که دارد دارای معایبی نیز هست

۱ . ناپایدار بودن قیمت یکی از معایب بیت کوین است یعنی قیمت آن همواره در حال نوسان لحظه‌ای است

۲ . هنوز افراد زیادی در دنیا با آن آشنایی ندارند و تا همه گیر شدن آن زمان بسیار لازم است

۳ . نرم افزار بیت کوین هنوز در نسخه بتا است و نواقص زیادی را دارد که به طور فعال در دست توسعه است و سرویس های بسیاری در حال توسعه هستند تا بیت کوین را انتر و برای توده مردم دسترس پذیر تر بسازند

هیچ کس در دنیا مالک شبکه بیت کوین نیست ، این کاربران بیت کوین در سراسر جهان هستند که آن را کنترل می‌کنند و باعث نوسان قیمت آن هستند . توسعه‌دهندگان گرچه بر روی نرم افزار آن کار می‌کنند تا آن را بهبود ببخشند اما نمی توانند تغییری را بر روی پروتکل بیت کوین تحمیل کنند چرا که هر کاربری آزاد است که نرم افزار خودش و نسخه ای که خودش می پسندد را استفاده کند حتی اگر کاربران نتوانند به شبکه بیت کوین اعتماد کنند اما امنیت آن تا همیشه پابرجا است.

فناوری بیت کوین و فرآیند رمز گذاری سابقه ردیابی امنیتی قوی دارد و شبکه بیت کوین احتمالاً بزرگترین پروژه محاسباتی توزیع شده در جهان است و بیشترین آسیب پذیری ناشی از خطای خود کاربر است .

اگر کاربری کیف پول خود را گم کند (رمز خصوصی را گم کند) و یا رمز آن را فراموش کند بیت کوین های غیر قابل دسترس می شوند ولی همچنان در زنجیره بلاک چین باقی می ماند و تا زمانی که رمضان حساب نباشد قابل دسترسی نخواهند بود .

آیا بیت کوین مورد مناسبی برای سرمایه‌گذاری است ؟ آیا می‌تواند افراد را پولدار کند ؟

هیچ تضمینی برای آینده رو به رشد بیت کوین وجود ندارد و همچنین هیچ تضمینی هم برای ثابت ماندن بیت کوین در قیمت فعلی این بستگی به خود شما دارد که آیا توانایی ریز کردن بر روی چیزی را دارید که خیلی ها را یک شبه میلیونر کرده است و همچنین سرمایه خیلی‌ها را هم از آنها گرفته است .

شخصی که پیتزا فروخت و بیت کوین ناشناخته ای را دریافت کرد که تا آن زمان هیچ کس اسم آن را نشنیده بود و به ثروتی رویای رسید ایا شخصی که بیت کوین ۱۹ هزار دلاری را خرید و همچنان منتظر افزایش قیمت آن است .

بازار رمز ارز هایی همچون بیت کوین و اتریوم همواره با چالش نوسان های شدید همراه است و با توضیحاتی که در مورد رمز ارزها داده شده و نحوه کارکرد آنها این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید روی پول‌های جدید و نوپا سرمایه گذاری کنید یا خیر ؟

اگر این ریسک را قبول می‌کنید  باید توانایی و تحمل ریزش‌های قیمتی و صبر و حوصله برای برگشت قیمت را داشته باشید چه بسا شما هم با یک نوسان خوب در لیست افراد پولدار و ثروتمند قرار بگیرید اما اگر بیخیال سرمایه گذاری در این حوزه می شوید ممکن است روزی بگویید ای کاش ما نیز در آن قیمت بیت کوین میخریدیم تصمیم نهایی با شماست . 

بسیاری از دولت ها بیت کوین را به رسمیت نمی‌شناسند و دولتی همچون دولت آمریکا بر کالا بودن بیت کوین تاکید داشته اما با افزایش کاربران بیت کوین و محبوب شدن روز افزون آن دولت ها کمکم مجبور به تسلیم شدن در برابر بیت کوین هستند و بسیاری از دولت ها در حال بررسی آن برای استفاده به عنوان یک ارز میباشند .