به اطلاع می رساند فعالیت در حوزه فروش دستگاه های ماینینگ بیتکوین و تعمیرات آنها و خرید و فروش ارزهای دیجیتال تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. لذا هیچ سفارشی در این خصوص پذیرفته نمی شود
0
09034096974

ریپل XRP

ریپل نام یکی دیگر از ارزهای دیجیتال است که با نشان XRP نمایش داده می شود در واقع ایکس آر پی نماد ریپل است اما تفاوت اصلی این دو این است که Ripple نام یک شرکت بزرگ است که برای نهادهای مالی از جمله بانک‌ها محصولات مالی غیر متمرکز می‌سازد با هدف انتقال پول بین بانکی و بین المللی با سرعت بالا تر و ارزان تر و غیرمتمرکز این هدف تا حد زیادی محقق شده است و هم اکنون بانک‌ها و شرکت‌های مالی برای انتقال پول از XRP استفاده میکنند.

ریپل

ریپل توسط چه شخصی ساخته شده

شرکت سازنده پروتکل (XRP) (ریپل)  توسط کریس لارسن در سمت مدیرعامل و جد مک کالیب در سمت مدیر فناوری تاسیس شده است.

مخترع ریپل
مخترع ریپل

کریس لارسن

بنیان‌گذار و مدیر اجرایی ریپل، کریس لارسن (Chris Larsen)

 XRP توسط جد مک کالب و کریس لارسن در سال ۲۰۱۲ راه‌اندازی شد

جد مک‌کالب

برنامه نویس کامپیوتر و از موسس های شرکت ریپل که به دلیل اختلاف با سایر توسعه‌دهندگان این از این بنیاد جدا شد.

کالب پس از ریپل شرکت استلار را تاسیس نمود.

هدف ریپل

در وبسایت XRP آمده است که هدفش این است که مردم بتوانند از (شبکه‌های محصور) سازوکار مالی خاصی پیدا کنند.

شبکه‌های محصور یعنی همان بانک‌ها و پرداخت های اینترنتی و کارت های اعتباری و دیگر ابزارهای مالی که دسترسی ها را محدود تر می کنند و برای تبادل پول کارمزد می گیرند و تأخیر هایی را در هنگام تراکنش بر مردم تحمیل می‌کنند.

ریپل حامی اصلی جریان گردش آزاد مالی است و طرفداران و سازندگان ریپل از قابلیت نقل و انتقال آزاد پول پشتیبانی می کنند و همواره از بانک ها و نهادهای مالی به جهت دریافت کارمزد انتقال پول و تأخیر در پرداخت ها انتقاد کرده‌اند.

هدف ریپل این است که شبکه ایجاد کند که پول در آن همان‌طور دست به دست شود که اطلاعات در اینترنت مبادله می شوند. XRP می‌خواهد یک شبکه پرداخت و ارتباط امن و غیر متمرکز را برای موسسات مالی سراسر جهان فراهم کند می‌توان گفت بیت کوین و Ripple کاملاً در تضاد با همدیگر هستند.

بیت کوین با هدف تراکنش های همتا به همتا و حذف واسطه ها و بانک ها آمده است اما ریپل عقیده دارد که بانک ها بد نیستند و فقط نحوه انجام کار آن هاست که باعث ایجاد مشکلات پرداخت و انتقال پول می شود.

v

رقیب های اصلی ریپل

استلار
سوئیفت

استلار (STELLAR)

سوئیفت (SWIFT)

محصولات شرکت ریپل

از محصولات شرکت ریپل:

X via   

X ripid

X current

این سه محصول از محصولات اصلی شرکت ریپل هستند که تحت عنوان یک نام به نام ریپل نت (ripple Net) قرار دارند.

ارز دیجیتال XRP فقط روی شبکه X ripid کاربرد دارد و در دیگر محصولات این شرکت یعنی ایکس کارنت و ایکس ویا کاربرد ندارد.

رمز نگار ارشد ریپل، دیوید شوارتز در شباهت ریپل با اینترنت می گوید: سیستم های پرداخت امروزی در شرایط ایمیل در اوایل دهه ۱۹۸۰ هستند که هر یک از ارائه‌دهندگان خدمات،سیستم خودش را برای مشتریانش می ساخت و اگر مردم از سیستم های دیگر استفاده می کردند نمی توانستند به راحتی با یکدیگر ارتباط و هماهنگی به عمل آورند. ریپل برای متصل کردن سیستم های پرداخت مختلف به یکدیگر طراحی شده است.

تفاوت ها و شباهت ها با بیت کوین:

ریپل

از بسیاری جهات واحد پولی XRP نیز مانند بیت‌کوین نوعی پول دیجیتال مبتنی بر فرمولهای ریاضی است و تعداد واحدهای آن که محدود است.

هردوی آنها بصورت p2p و بدون حضور شخص ثالث از یک حساب به حساب دیگر منتقل می‌شوند و هر دوی این پول های دیجیتال آنقدر امنیت دیجیتالی فراهم می کنند که از ورود سکه‌های تقلبی به چرخه خود جلوگیری به عمل آورند و البته ریپل خودش را مکمل بیت کوین می‌داند نه رقیب بیت کوین.

شبکه این ارز به گونه ای طراحی شده که امکان انتقال یکپارچه هر پول دیجیتالی را فراهم می کند از جمله دلار،یورو ،پوند ،ین ، بیت کوین.

ریپل به عنوان یک شبکه توزیع شده،برای مدیریت و تضمین امنیت پایگاه داده تراکنش های خود،وابسته به یک شرکت واحد نیست در نتیجه نیازی به منتظر ماندن برای تایید بلوکها نیست و تایید تراکنش ها به سرعت وارد شبکه می شود. طبق برنامه ریزی شرکت سرانجام ۱۰۰ میلیارد ریپل به وجود خواهد آمد که نیمه آنها برای ایجاد گردش مالی ارائه می‌شود و حدود نیم دیگر آن نزد شرکت باقی می ماند.

ا(XRP) استخراج نمی شود و تمام ۱۰۰ میلیارد واحد آن توسط شرکت ریپل در سال ۲۰۱۳ صادر شد.

هر ماه یک میلیارد واحد XRP به بازار تزریق می شود.

یکی دیگر از مزیت های ریپل سرعت تراکنش های بسیار بالا و کارمزد های بسیار پایین است تکمیل شدن، هر تراکنش ریپل حدود ۵ ثانیه طول می کشد و می توان میلیون‌ها دلار پول را فقط با کارمزد چند دلار انتقال داد.

ریپل مانند پی پال، بانک ها و کارت های اعتباری رایج کارمزد نقل و انتقال دریافت نمی‌کند، ولی بخش اندکی از هر ریپل (حدود یک هزارم سنت) را در هر تراکنش بر می دارد و این میزان ریپل در جایی نگهداری نمی شود و نابود می شود.

متمرکز بودن یا غیر متمرکز بودن

بسیاری از منتقدان Ripple عقیده دارند که شرکت XRP و ارز دیجیتال آن غیر متمرکز نیست و در دسته کریپتوکارنسی ها جایی ندارد اما خود شرکت مدعی است که کنترل و تمرکز خاصی بر روی محصولات خود ندارد و تا حدودی هم آن را اثبات کرده است.

قیمت ریپل

xrp / usd

در سال ۲۰۱۳ هر یک دلار معادل ۱۰۰۰ XRP  بود و در ماه می همان سال با یک دلار می‌توانستید ۱۱۵ ریپل بخرید.

از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ ریپل رشد محسوسی داشت و قبل از به شهرت رسیدن اتریوم ریپل با سبقت از لایت کوین در رتبه دوم ارزهای دیجیتال قرار گرفت .

در سال ۲۰۱۸ ریپل به قیمت ۳/۸ دلار رسید و پس از آن واریزش شدید مواجه شد و به زیر ۰/۵ دلار رسید و در حال حاضر هر واحد XRP حدود ۰/۲۶ دلار است.