به اطلاع می رساند فعالیت در حوزه فروش دستگاه های ماینینگ بیتکوین و تعمیرات آنها و خرید و فروش ارزهای دیجیتال تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. لذا هیچ سفارشی در این خصوص پذیرفته نمی شود
0
09034096974

CRV - کرو - curve finanace

CRV

کروفایننس یک صرافی است که از ژانویه سال ۲۰۲۰ آغاز به کار کرد، این صرافی و رمز اختصاصی اش CRV توسط تیمCurve به مدیریت مایکل اگوروف (MichaelEgorov ) بنیانگذار نوسایفر (NuCypher) تاسیس شده است.
کرو دائو ( CRV ) توکن اختصاصی کرو فایننس است و این پروژه بر روی بلاکچین شبکه اتریوم ساخته شده است.
توکن CRV صاحب ارزش بازاری در حدود ۸۰ میلیون دلار است و در رتبه ۱۱۵ ارز دیجیتال برتر بازار کریپتو ها قرار دارد و سهم آن از بازار ۰/۰۲ درصد است.
کروفایننس یک سازوکار تجمیع نقدینگی است.
همانند بسیاری دیگر از پروژه‌های دیفای، کروفایننس در زمان راه اندازی کاملاً غیر متمرکز نبوده .

 

نحوه کارکرد کرو فایننس CRV

crv-سی آر وی - کرو فایننس

تمرکز کار کرو فاینانس در یک بستر برای کاربران، برای خرید و فروش آسان دارایی ها مبتنی بر اتریوم است.
مایکل اگوروف بنیانگذار کرو فایننس:
کار کروفایننس تبادل بوده که به طور مشخص برای استیبل کوین ها و توکن های بیت کوین در اتریوم طراحی شده است.

بر خلاف صرافی‌های غیر متمرکز سنتی که برای مطابقت سفارشات خرید به سفارشات فروش احتیاج دارند، Curve برای تقویت نقدینگی بازارهای خود از الگوریتم یا الگوریتم‌های سازنده بازار استفاده می‌کند. این امر Curve Finance را به یک پروتکل بازار ساز خودکار (Automated Market Maker) که به اختصار آن را AMM می‌نامیم، تبدیل می‌کند.

به بیان ساده تر:

سازنده بازار، یک نرم افزار یا پروتکلی بوده که با خرید و فروش ابزارهای مالی، نقدینگی بازار را تأمین می‌کند و در عین حال از اختلاف قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی منتفع می‌شود.

بنابراین، Curve Finance می‌تواند با پیاده سازی الگوریتم بازار ساز، امکان تطبیق سریع سفارشات را در سیستم خود فراهم کند.

طبق گفته های اگوروف:

الگوریتمی اجرایی می‌تواند بازارهای کرو را با ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر بیشتر نسبت به یونی سواپ یا بالانسر عمق ببخشد.

جنبه اصلی Curve Finance و رمز ارز CRV، الگوریتم بازارسازی آن است که می‌تواند عمق بازاری بیشتر از سایر بازار سازهای خودکار را برای همان ارزش دارایی کل قفل شده، فراهم کند. این پویایی به معامله‌گران و تأمین‌کنندگان نقدینگی کمک شایانی می‌کند، زیرا بازدهی برای تریدرها بالاتر از یونی سواپ خواهد بود، در حالی که عمق بازار بیشتر نیست. این بدان معنی است که معامله‌گران، حتی معامله‌گران با میزان دارایی بالا، می‌توانند ارز رمزنگاری شده خود را با حداقل هزینه و مشکل، به راحتی با ارز دیگری مبادله کنند (البته به شرطی که توسط یک استخر کرو (Curve pool) پشتیبانی شود). آنچه در مورد کرو فایننس و سایر پروتکل‌های DeFi مبتنی بر اتریوم در نوع خود جالب است، این است که هرکسی می‌تواند نقدینگی بازار را تامین کند.

تامین نقدینگی در بازار با استفاده از دارایی‌ها توسط بازار سازان سنتی امری طبیعی بوده، اما Curve Finance از هر کاربر با دارایی مورد حمایت استخرهای خود (مانند استخر رمز ارز CRV به اتریوم)، به جهت تامین نقدینگی استقبال می‌کند. تامین‌کنندگان نقدینگی با سود بالقوه‌ای که می‌‌توانند از این راه به‌دست آورند، به این کار تشویق می‌شوند. این استخرهای نقدینگی غیر متمرکز کارمزدهایی را دریافت کرده و سپس به تامین کنندگان نقدینگی منتقل می‌کنند.

سودهایی که می‌توان با واریز ارز رمزنگاری شده به یک استخر کسب کرد، متفاوت است. زیرا این امر تا حد زیادی به حجم و سپرده‌های روزانه استخر بستگی دارد. طبق آمار تیم Curve، از ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۰ (۱ تیر ۹۹)، متوسط سود یک تامین‌کننده نقدینگی در استخر کامپاند فایننس می‌تواند ۵٫۵۱ درصد در سال باشد، در حالی که متوسط سود تأمین‌کنندگان نقدینگی در استخر Binance USD، دو برابر این رقم است.

گرچه به نظر می‌رسد این بازده‌ها خصوصا در جهانی با نرخ بهره صفر درصد و کاهش ارزش ارزهای فیات جذاب باشد، اما توجه به این نکته مهم است که ارسال ارز رمزنگاری شده به این استخرها خطراتی نیز در بر دارد.

خطرات تامین نقدینگی در Curve Finance و سایر AMM ها

خطر اصلی در استفاده از کرو فایننس و سایر پروتکل های AMM، خطر “ضرر ناپایدار” (Impermanent Loss) است. به عبارت ساده، ضرر ناپایدار ضرری است که می‌توان با واریز رمز ارز به پروتکل AMM مانند Curve Finance یا Balancer و نگه نداشتن این دارایی‌ها در کیف پول، متحمل شد. ضرر ناپایدار هنگامی ظاهر می‌شود که قیمت یک توکن در یک استخر نقدینگی تغییر کند.

همانطور که از نام آن پیداست، این ضررها ناپایدار هستند. اما از طرفی امکان دائمی شدن آن نیز وجود دارد. در صورتی این ضرر صفر خواهد شد که آربیتراژرها، که نقش متعادل‌سازی هر استخر را دارند، توازن را با قیمت دارایی‌های تجمیع شده در استخرها متعادل کنند.

 

رمز ارز CRV در کرو فایننس

همانطور که گفته شد، صرافی Curve Finance در هنگام راه‌اندازی کاملاً غیر متمرکز نبود. در حالی که کاربران می‌توانستند از طریق توییتر، ردیت یا سایر انجمن‌ها عملکرد کرو را بسنجند، اما نحوه عملکرد این پروتکل تا حد زیادی به تیم کرو فایننس وابسته بود. این روال با رمز ارز CRV، ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم که در اواخر ژوئیه راه اندازی شد و CurveDAO، یک سازمان مستقل غیر متمرکز که از CRV به عنوان توکن نظرسنجی جهت تصمیمات این پروتکل استفاده می‌کند، تغییر کرد.

بر خلاف ارزهای رمزپایه منتشر شده در سال ۲۰۱۷، توکن CRV به جای استفاده از عرضه اولیه سکه (ICO)، از طریق یک برنامه تشویقی توزیع می‌شود. هنوز جزئیات دقیق نحوه توزیع توکن‌ها مشخص نیست، اما یکی از اعضای تیم کرو گفته است: “رمز ارز CRV به تامین‌کنندگان نقدینگی Curve اعطا می‌شود. هیچ فروش عمومی یا ICO وجود نخواهد داشت”. به کلیه کاربرانی که نقدینگی خود را در استخرهای Curve سپرده‌گذاری کرده‌اند، بر اساس روز و میزان نقدینگی CRV تعلق می‌گیرد. در این سیستم یعنی افرادی که در گذشته نقدینگی تأمین کرده‌اند یا در حال حاضر نقدینگی استخرهای Curve را تأمین می‌کنند، امکان ارسال درخواست جهت دریافت CRV را خواهند داشت.

حداکثر ۳٫۰۳ میلیارد رمز ارز CRV وجود خواهد داشت. این مقدار به شرح زیر توزیع می‌شود:

۶۱ درصد به تأمین‌کنندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد. ۳ درصد از این ۶۱ درثد به تأمین‌کنندگان لیکوییدیتی که قبل از راه‌اندازی CRV فعالیت داشته‌اند اختصاص یافت.
۳۱ درصد به سهامداران Curve تعلق می‌گیرد. این دسته از افراد به طور عمومی شناخته نشده‌اند، هرچند مشمول یک دوره واگذاری ۲ تا ۴ ساله خواهند بود.
۳ درصد به کارمندان کرو فایننس با طول دوره واگذاری دو ساله تعلق می‌گیرد.
۵ درصد به عنوان ذخیره جهت استفاده در مواقع اضطراری اختصاص می‌یابد.

کرو فایننس در حال کار بر تمرکززدایی مالکیت خود از طریق توکن Curve است. کلیه تأمین‌کنندگان نقدینگی از ابتدای تأسیس در ژانویه ۲۰۲۰ برای توزیع اولیه به طور متناسب در نظر گرفته می‌شوند. جزئیات مربوط به توزیع و نحوه تقاضا به زودی اعلام می‌شود.

گرچه رمز ارز CRV به احتمال زیاد به عنوان توکنی برای تریدرها که قصد سود بردن از DeFi را دارند کاربرد دارد، اما هدف اصلی آن این است که یک توکن جهت اداره کرو و تحقق CurveDAO باشد.

کرو دائو (CurveDAO) یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز است و از طریق مدیر سازمان یا خالق سازمان غیر متمرکز مستقر در اتریوم، به دارندگان CRV اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک سیستم “زمان‌بندی وزن‌دهی شده” در جهت‌دهی به کرو فایننس تاثیرگذار باشند. این سیستم، وزن بیشتری را در تصمیم‌گیری برای دارنده CRV قدیمی‌تر نسبت به دارنده‌ای که برای اولین دفعه رأی می‌دهد، قائل می‌شود. این سیستم ممکن است دستکاری در این پروتکل را به نفع خود برای مهاجمان ثروتمند دشوار کند.

رمز ارز CRV همچنین از مکانیسم‌های جذب ارزش، مکانیزم‌های قفل کردن و مکانیسم‌های سوزاندن کارمزد برای ارتقا ترغیب تأمین نقدینگی، مشارکت در حاکمیت و نگهداری ارز رمزنگاری شده استفاده خواهد کرد.